A meditáció jótékony hatásaihoz kétség sem fér, nem véletlen, hogy ezt a többezer éves hagyományt a modern világunkba is átültettük. Az illóolajok pedig, mint oly sok más esetben, a meditatív állapot elérésében is támogathatnak minket.
Munkám során számtalan tévhittel találkoztam már a meditációs gyakorlatok kapcsán. Sokan félnek belekezdni, mert úgy érzik, nem lesz elég idejük rá, vagy azt gondolják, a meditáció mindenképpen valamiféle valláshoz köthető gyakorlat, és emiatt nem mernek elköteleződni. Mások azt hiszik, a gondolataik annyira szerteágazóak, hogy nem tudnak nem gondolni semmire, pláne nem egy helyben ülni hosszabb ideig. Azonban miután eloszlattuk ezeket a tévhiteket, többnyire azt tapasztalom, a kliensek nem csak a közös alkalmainkon, otthon is egyre többet gyakorolnak. Ugyanis a saját bőrünkön tapasztalva értjük meg igazán: milyen üdítő csendet teremthetünk a meditáció által a zsúfolt, stresszes hétköznapokban.
Oszlassuk el a tévhiteket!
Bár való igaz, hogy vannak szerzetesek, guruk, akik több órát is meditálnak egyhuzamban, a hétköznapi életünkben már az is sokat számít, ha napi 15 percet be tudunk illeszteni. A hangsúly nálunk sokkal inkább a rendszerességen, nem pedig a többórás időtávon van. A meditáció nem azt tanítja, hogy ne gondolj semmire, hanem azt, hogyan csillapítsuk az elménket a kavargó gondolatoktól, illetve amikor felbukkannak, hogyan kezeljük őket. Megtanít távolságot tartani, nem azonosulni a nehéz gondolatokkal, érzésekkel, csupán a tudatunk tartalmának tekinteni őket – amelyek, akár a bárányfelhők az égen jönnek-mennek –, és ez így van rendjén. Arról nem is beszélve, örökmozgóként többféle mozgásmeditációt is gyakorolhatunk, egyáltalán nem kötelező lótuszülésben elhelyezkednünk. És bár egyes vallások szellemi gyakorlatként alkalmazzák, nem szükséges semmilyen vallási elköteleződés hozzá. A meditációval amellett, hogy egy új stresszkezelési módszerre bukkanhatunk, a gyakorlatok által közelebb kerülhetünk önmagunkhoz is.
A meditáció fogalma
A meditáció jelenlét. Magában foglalja, hogy a figyelmünket egy adott dologra összpontosítjuk, annak érdekében, hogy elérjük a mentális csendet, az egyensúly és a belső béke érzetét, egy magasabb tudatosságot. A gondolatainkat, érzéseinket nem ítéli meg, csak figyel, a tapasztalásokra fókuszál. A meditáció a test, a lélek és az elme egyensúlya.
Támogathatjuk vele a testi-lelki egészségünket, de csökkenthetjük a stresszt és a szorongást is, jó hatással van a koncentrációnkra, az önismeretünk, az önbecsülésünk javulhat tőle, és általa növelhetjük az általános jóllétünket is. A gyakorlatok hatására elfogadóbbá válhatunk önmagunkkal és a környezetünkkel szemben.
A meditáció formái
Számtalan verziója létezik a meditációnak, ezek között említhetjük például a mindfulness meditációt, a transzcendentális meditációt, a zen meditációt, a vipassana meditációt, a metta meditációt, a tudatos légzés meditációt, a mantra meditációt, a különféle mozgásmeditációkat, de a csakra meditációt is. A cél, hogy megtaláljuk a hozzánk legközelebb álló technikát.
Minél jobban ismerjük magunkat, annál jobban fogjuk tudni, érezni, mikor milyen típusú meditációs gyakorlatra van szükségünk. Kezdetben a vezetett meditációk, a mindfulness meditáció vagy az egyszerűbb tudatos jelenlét gyakorlatok segíthetik elsajátítani a meditáció esszenciáját. Később azonban már a gyakorlás során olyan témákat is elővehetünk, mint a hála meditáció, a kifejezetten stresszoldó vagy nyugtató meditáció, az elalvást vagy a mély alvást segítő meditáció, a gyógyító meditáció, az elengedés meditáció, a kérdés meditáció, a belső gyermek vagy a belső béke megtalálására irányuló gyakorlatok.
Hogyan illesszük be a meditációt a mindennapokban?
Ha nincs komolyabb mentális betegségünk, akár otthon, magunk is belekezdhetünk a meditáció gyakorlásába, például egy applikáció segítségével, ahol vezetett meditációkat, instrukciókat kapunk. De fordulhatunk segítőhöz is (mindefulness oktatóhoz, trénerhez vagy coach-hoz), hogy elsajátítsuk az alapokat, és biztonságos környezetben próbáljuk ki: mi az, ami a leginkább működik a számunkra.
Új szokás, a belső béke megtalálásához
Egy új szokás kialakításához három dologra lesz szükségünk: egy emlékeztető cselekvésre (amit az adott, új dologhoz kötünk), egy átszervezett időbeosztásra (legyen hely a naptárunkba mindezt elvégezni), és a haszon feltérképezésére (azaz meg kell vizsgálnunk, milyen jótékony hatása lesz annak a bizonyos cselekvésnek az életünkre vonatkozóan).
1 Az emlékeztető
Az emlékeztető cselekvéshez remek társunk lehet egy illóolaj. Ha mindig ugyanazt a keveréket használjuk például meditáció előtt, alatt, az agyunk tudni fogja, hogy mi következik. Könnyebben átkapcsolhat az automata üzemmódból, a létezés üzemmódba, azaz az „itt és most”-ba, a tudatosság és a meditáció gyakorlásához.
2 Az időbeosztás
Üdítő élmény lehet, közvetlen felkelés után a reggeli meditáció, ilyenkor még sokkal kevesebb gondolat kavarog a fejünkben, ezért könnyebb megtartani a fókuszt is. A kulcs a rendszeresség: ha már napi 15 percet rászánunk a meditációra, az is rengeteget segíthet.
3 A haszon
Ahogy azt már a cikk elején is említettem, a meditációnak számtalan jótékony hatása van, így nem is kérdés, mennyi pozitív változást hozhat az életünkbe. A mindfulness útja azonban a tapasztalás, tehát akkor fogjuk tudni tényleg megérezni a hatásait, ha beépítjük és alkalmazzuk a gyakorlatát a mindennapokban.
Meditatív illatok az éberség gyakorlásához
Mindannyian különbözőképpen reagálunk egy-egy illóolajra, így a legjobb, ha megkeressük a saját illatunkat a meditációhoz. Olyan illóolajat vagy illóolajkeveréket válasszunk, amely pozitív hatással van ránk, a belső béke, az egyensúly állapotát erősíti bennünk. A rendszeres gyakorlással az illatok emlékeztethetnek minket erre a meditatív állapotra, így egy idő után könnyebben, gyorsabban átszellemülünk a gyakorláshoz. Az illóolajat később eszközként használhatjuk olyan helyzetben is, amikor nincs időnk egy hosszabb meditációra. Az illóolajok segíthetik az elcsendesedést, a befelé fordulást, a belső béke megteremtését.
Az alábbi illatok külön-külön, de akár keverékként is segítségünkre lehetnek a meditatív állapot elérésében: szantálfaolaj, tömjén, levendulaolaj, ylang ylang, szent bazsalikom.
Mi az az illóolaj vagy illóolajkeverék, amelyet a legtöbbet használsz a meditációhoz, a belső béke megteremtéséhez, az elcsendesedéshez?
life és mindfulness coach
Az illóolajok a mai napig támogatják a meditációimat, az elcsendesedéseimet, a magammal folytatott néma párbeszédeket. Bizonyos illatok segítenek ellazulni, relaxálni, egyensúlyba kerülni vagy épp ellenkezőleg, koncentrálni egy adott pillanatra – gyakorolni a tudatos jelenlétet.
2 dolog, amit kevesen tudnak rólam:
Szeretem úgy alakítani a napjaimat, hogy a reggeli énidőbe beleférjen a jóga, a meditáció és még egy kis légzőgyakorlat is. Az ylang ylang az egyik kedvenc illóolajam.