A természet, és ezzel együtt a fák, virágok és gyógynövények évezredes bölcsességét elődeink intuitív módon érezték, megannyi csodájához tapasztalati úton kapcsolódtak és alkalmazták a megszerzett tudást. Ezt az összegyűjtött tudást mára a tudomány vizsgálja, fejleszti tovább és rendezi új keretek közé a modern ember számára. Érdemes kicsit beleásnunk magunkat az alapokba, és áttekintenünk a gyógynövények felhasználásának és alkalmazásának néhány klasszikus formáját, amelyek gyakorlatilag emberöltők óta töretlenül állnak rendelkezésünkre a test és a lélek egészségének támogatásában.
Gyógynövények gyakori felhasználási formái
Ne felejtsük el, hogy a gyógynövények – ahogyan mi magunk is – a természet gyermekei! Ebből merítik igazi erejüket, és ennél fogva már a begyűjtésük és feldolgozásuk során is egyaránt tiszteletben kell tartanunk a velük való munkát. Fontos az is, hogy a növényekből készült termékeink valóban csak természetes alapanyagokat tartalmazzanak, szintetikus összetevőktől mentes legyenek, akár wellness, szépségápolási, vagy gyógyászati célokra használjuk őket.
A friss vagy szárított herbákkal már szinte mindenki találkozott élete során, de érdemes megismerni a tinktúrák, macerátumok, illóolajok és aromavizek csodálatos sokrétűségének lehetőségeit is. Nézzük át most röviden a gyógynövények ezen leggyakoribb felhasználási formáit.
Friss vagy szárított herbák
A frissen szedett vagy szárított gyógynövényeket leggyakrabban forrázva, teaként fogyaszthatjuk, de borogatáshoz, ülőfürdőként, hajápolásban is nagyszerűek. Tápláló ételeink mindennapi fűszerezésében nem csupán kulináris élményt nyújtanak, de a kreativitás és a játszva tanulás gyermeki örömét is kínálják. A friss és szárított növény más-más odafigyelést igényel, aktív összetevőik megőrzése, tárolása és felhasználása egy kis odafigyelést kíván. Bátran fedezzük fel ezeket! Babér, kakukkfű, majoránna – kipróbáltad már teaként őket? Gondoltad volna, hogy a leveseken és főzelékeken túl is mennyiféleképpen megfűszerezheted az életedet gyógynövényekkel?
Tinktúrák
A gyógynövények alkoholos kivonatát nevezzük tinktúrának. Készülhet friss vagy szárított növényből egyaránt, és növénytől függően körülbelül 2-4 (de akár több) hétig áztatjuk a herbákat a célnak megfelelő százalékú alkoholban az aktív összetevők kioldásához. Az alkohol egyben jól konzerválja is a növényi vegyületeket, így a tinktúrák általában hosszú ideig is jól eltarthatóak. Adagolásuk jellemzően cseppekben meghatározva történik, belsőleg vagy külsőleg egyaránt alkalmazhatóak önmagukban, vagy akár más keverékekben felhasználva, azok hatását szinergikusan kiegészítve. Tudtad, hogy egy-egy gyógynövényes tinktúra például akár aura spraybe is keverhető?
Macerátumok
A tinktúrával ellentétben a macerátum nem alkoholos, hanem olajos kivonatot jelent. A gyógynövényeket valamilyen növényi olajba helyezzük és áztatjuk hosszabb időn keresztül, átlagosan minimum 4-6 hétig. Attól függően, hogy az elkészítés helyén mi áll rendelkezésre (és ebben például az országonkénti szokások is eltérőek), illetve hogy a növény maga vagy az alkalmazás célja milyen alapolajat ‘kíván’, használható például olívaolaj, mandulaolaj vagy napraforgóolaj. Miután a bázisolaj (találóan hordozóolajnak is hívják) átveszi, kioldja a növényi hatóanyagokat, létrejön egy csodálatos, az adott növény tulajdonságaival és illatjegyeivel felruházott gyógynövényes olaj. Ez a macerátum, amelyet külsőleg bőrápolásra, masszírozásra, illetve belsőleg fogyasztva akár diéta kiegészítéseként, speciális célokra is használhatunk. Próbáltad már valamelyik kényeztető testolajunkat? Önmagukban vagy a megfelelő illóolajokkal keverve fantasztikusan táplálják bőrödet!
Illóolajok
Az illóolajok a gyógynövények aromás részeiből vízgőz-desztillációval, hidegen préseléssel vagy néhány viszonylag új kivonatolási eljárással kinyert koncentrátumok, amelyeket esszenciaként is emlegetnek. Az igazi, hamisítatlan, tiszta illóolajok a növények illékony vegyületeinek magasan koncentrált kivonatai. Az elkészítésükhöz bizonyos esetekben az egész növényt, máskor annak csupán egyes meghatározott részeit használják. Illóolajok készülnek a virágzat, a levelek, a bogyós termés, a gyökerek, a fás részek, vagy például a citrusfélék esetén a gyümölcs héjának feldolgozásával. Az aromaterápia az illóolajok sokrétű felhasználásán keresztül a test-lélek-szellem egyensúlyának helyreállítását és megőrzését segíti. Ha most ismerkedsz ezzel a területtel, legyenek társaid a gyógyító masszázsolajok, a hangulatos térparfümök, vagy az esztétikus aroma diffúzorok, és közben a szakértői segítségről se feledkezz meg!
Hidrolátumok
A hidrolátum, más néven aromavíz vagy virágvíz az illóolajok előállításánál keletkező melléktermék… szokták gyakran mondani, ám jó ha tudod, ők ketten társak! A vízgőz-desztilláció során létrejövő gőz lecsapódásával többnyire illóolaj és hidrolátum egyaránt keletkezik. A levendulavizet ma már szinte mindenki ismeri, ugye? Az illóolajhoz képest a hidrolátum nagyon-nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz illékony molekulákat, ám szelídségük nem alábecsülendő. Másképpen használjuk őket és légies könnyedségük ellenére a hidrolátumokat is sokrétűen, hatékonyan és nagyon élvezetesen tudjuk behozni a mindennapjainkba. Kipróbáltál valaha egy frissítő arcpermetet? Hidratálásra és hangulatjavításra is egyaránt mesések!
Mi tanultunk ma a gyógynövényekről?
A gyógynövények sokféle felhasználási formája bőséges lehetőséget ad arra, hogy kiválasszuk a legmegfelelőbb módszert az adott célra és szükségletekre. Minden gyógynövény más-más formában fejti ki legjobban a hatását, fontos tehát megfelelő ismeretekkel rendelkezni a gyógynövényekről és azok felhasználásának módjairól, hogy biztonságosan és hatékonyan alkalmazhassuk őket. Mindaddig, amíg mi magunk is teljesen otthonosan mozgunk ebben a témában, ajánlott mindig konzultálni szakértővel vagy gyógynövényterapeutával. Különösen igaz ez várandósság idején, vagy ha például krónikus betegségekkel vagy allergiával küzdesz.
Megtapasztaltál már valamilyen pozitív változást az egészséged és a szépséged megőrzésével kapcsolatban gyógynövények használatával? Van kedvenc gyógynövényed?

okleveles aromaterapeuta, kézműves lepárló
Ildikó a növényekkel való kölcsönös odaadáson és tiszteleten alapuló együttműködésben inspirálódik, és modern alkimistaként segíti külső és belső transzformatív folyamatainkat. Terápiás, tanácsadói és mentori munkáját is a transzparencia és hitelesség hajtja és hatja át. Dinamikus, látásmódunkat szélesítő tanításai a gyógyulás, a jól-lét, a testi, lelki és szellemi egység, valamint a spirituális fejlődés egyéni és közösségi szintjét szimbiotikusan érintik. Az aromaterápia és az alternatív medicina követője csaknem 30 éve. A terápiák és személyes fejlődésünk sorsfordító jelentőségét az endometriózisból való saját gyógyulása tette nyomatékossá számára, és vezette holisztikus gyógyítói-tanítói útjára. Az elmúlt 10 évben Kréta szigetén kutatta a virágok nyelvét és a növényvilág titkait, itt tart egyéni és csoportos elvonulásokat is. Rézlepárlójában eddig több mint 50-féle aromás gyógynövénnyel dolgozott lepárlásai során. A növényeket saját maga gyűjti, és különleges aromavizek készítése mellett sokrétűen alkot velük, miközben publikál és nemzetközi szinten oktatja a gyógynövényes és aromaterápiás életmód elméleti és gyakorlati ismereteit. Egyik legnagyobb aktuális kiváltságának (és kihívásának) tartja, hogy a krétai aromaterápiás farmjának szívében található mesés ezeregy bokornyi Damaszkuszi rózsát saját kezűleg gondozza.